Każdy właściciel ogrodu marzy o pięknym, zadbanym trawniku. Niestety niektórym nie udaje się to uzyskać, trawnik wyglądają jak wyschnięta pustynia. Głównym powodem jest brak regularnego koszenia. Innym powodem może być brak napowietrzenia gleby co wpływa na ilość przyjmowanych składników odżywczych. Wertykulacja jest to mechaniczny, intensywny proces mający na celu napowietrzyć glebę. W rezultacie gleba jest jeszcze bardziej rozluźniona i może się zregenerować. Ogrodnicy zazwyczaj przeprowadzają ten zabieg wiosną co odświeża glebę po zimie. Zwłaszcza gdy zima była szczególnie mroźna. Wertykulacje można wykonać także jesienią. Sprawi to, że trawnik ponownie pobierze niezbędne składniki odżywcze i pomoże przetrwać w dobrej kondycji zimę.
Właściwie, co dokładnie oznacza wertykulacja?
Wertykulator wyposażony jest w stalowe ostrze, wnikają one w murawę i w ten sposób usuwają z trawy, mchy i resztki roślin jednocześnie napowietrzając glebę. Proces można porównać do koła zębatego, które wnika w ziemię, a po wyciągnięciu oczyszcza ze zbędnego materiału. W przypadku niewielkich obszarów metodę tą może wykonywać ręcznie. Na dużych powierzchniach powinno używać się wertykulatorów spalinowych o dużej mocy. Bez względu na rodzaj urządzenia, ważne jest, aby usunąć martwe części roślin powstałe zimą, ponieważ wpływają na naświetlenie i zmniejszają przyswajalność gleby w powietrze. Zabieg najlepiej wykonywać wtedy gdy trawnik jest świeżo skoszony.
Kiedy i jak często trawnik powinien być wertykulowany?
Trawnik nie powinien być wertykulowany zbyt wcześnie, gleba powinna być wysuszona. Aby uzyskać dobry wynik po wertykulacji, trawę należy najpierw przyciąć na około 3 do 4 cm długości. To sprawia, że urządzenie łatwiej przechodzi przez murawę. Zabieg wykonuje się w zależności od pogody, najczęściej w marcu i kwietniu. Również wykonuje się we wrześniu. Wertykulację powinno się wykonywać do dwóch razy w roku. Ważne jest by szczątki roślinne uzyskane po procesie nie dodawać do kompostu.
Na co zwracać uwagę podczas napowietrzania
Oprócz wertykulacji trawnik powinien być regularnie napowietrzany. Niektóre z naszych urządzeń są już wyposażone w wałek wentylatora oprócz dołączonego wałka do ugniatania. W przeciwieństwie do wertykulacji, napowietrzanie można wykonywać przez cały rok, dzięki czemu trawnik zyskuje lepszą barwę zieleni. Z technicznego punktu widzenia proces ten nazywa się "aeracyja". Aeracja jest podobna do wertykulacji jednak nie następuje tak duże naruszenie gleby. Stalowe zęby są mniejsze. Proces jest ważny, ponieważ gleby z czasem pobiera mniej tlenu. Ponadto trawnik wchłania wodę i proces zapobiega tak zwanemu zalaniu wodą. Dodatkowo substancje odżywcze lepiej docierają do korzeni trawy.
Czynności po napowietrzaniu i wertykulowaniu
W obu przypadkach trawa powinna być silnie podlana i nawożona. Są to wyjątkowe zabiegi dla gleby i roślin, które oprócz tlenu mogą uzyskać wodę aż do korzeni. Po wertykulacji, warto wykonywać nawożenie ponieważ składniki odżywcze mogą wtedy być lepiej wchłaniane i przetwarzane. Wniosek: każdy ogrodnik powinien wykonywać aeracje i wertykulacje. Zabieg powinien być wykonywany raz lub dwa razy w roku, dzięki czemu trawnik zyska blasku.
Odpowiedni sprzęt do wertykulacji
Przy zakupie urządzenia należy zwrócić uwagę na szerokość roboczą, a także na podwójną funkcjonalność (wertykulacja i napowietrzanie). Ta praca z wertykulatorem jest pracochłonna i trudna szczególnie w przypadku dużego trawnika, dlatego sprzęt jest bardzo ważny. Warto zwrócić uwagę na urządzenia silnikowe, które znacznie ułatwiają pracę. Wysoko jakościowe wertykulatory zbierają również darń. Mogą być wyposażone w worek/kosz na resztki roślinne. Podobnie jak kosiarki, urządzenia są również dostępne jako benzynowe, elektryczne lub akumulatorowe. Wertykulatory z silnikami spalinowymi mają mocniejsze silniki, lepiej się sprawdzają na większych trawnikach. Urządzenia elektryczne są atrakcyjnym rozwiązaniem ze względu na wagę. W przypadku elektrycznych wadą jest kabel zasilający, odpowiedzią jednak na to są wertykulatory akumulatorowe.
*tekst dzięki uprzejmości www.al-ko.com/pl