9 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze robota koszącego*

Usiąść wygodnie na leżaku i patrzeć, jak trawnik koszony jest automatycznie: Do niedawna było to tylko marzenie wielu miłośników ogrodnictwa. Wraz z wynalezieniem robota do koszenia stało się ono rzeczywistością. Roboty do koszenia można obecnie kupić w każdym większym markecie budowlanym, czym jednak kierować się w wyborze odpowiedniego modelu?

  • Istotny jest rodzaj akumulatora: Często stosowane są akumulatory litowo-jonowe, które dzięki krótkiemu czasowi ładowania nie mają na rynku poważnej konkurencji. Ich dodatkową zaletą jest niższa masa w porównaniu do akumulatorów innych rodzajów.
  • Kolejna ważna kwestia to poziom hałasu wytwarzanego przez robota. Poziom hałasu przekraczający 75 dbA (decybeli) może na dłuższą metę przeszkadzać. 75 dbA to w przybliżeniu hałas generowany przez pracujący odkurzacz.
  • Ważny jest także dobór modelu robota do wielkości ogrodu – istnieją modele odpowiednie do różnych powierzchni trawnika. Różnią się one przede wszystkim szerokością koszenia oraz pojemnością akumulatora. Im większy akumulator, tym rzadziej robot musi wracać do stacji ładującej.
  • Jeśli obrys trawnika jest jednorodny i nie ma wielu kątów, koszenie jest dla robota znacznie prostsze. Jeżeli ogród ma nieregularny kształt z licznymi załamaniami, należy wybrać robota z możliwością ustawiania wielu punktów początkowych. Wtedy po naładowaniu lub rozpoczęciu nowego etapu koszenia robot pojedzie od razu na nieskoszony fragment trawnika, co nie jest gwarantowane w przypadku ruchu na zasadzie przypadku.  Jeśli trzeba skosić dwie oddzielne powierzchnie, warto wybrać robota z możliwością montażu dwóch stacji ładujących. Dzięki temu na drugi trawnik wystarczy przenieść sam robot.
  • Dla większości robotów koszących kąt nachylenia trawnika do 35% nie stanowi problemu. Jeśli w ogrodzie występują większe stromizny, należy wybrać specjalne urządzenie, które poradzi sobie z ich skoszeniem. Można również odgrodzić te obszary za pomocą kabla ograniczającego.
  • Gdy w ogrodzie występują wąskie ścieżki należy się upewnić, że robot da radę je pokonać. Nie wszystkie urządzenia radzą sobie na bardzo wąskich obszarach.
  • Trzeba także zwrócić uwagę na ogólne rozplanowanie ogrodu. Jeśli znajduje się w nim wiele rabat lub wysp kwiatowych, konieczne będzie ułożenie znacznych długości kabla ograniczającego. Zazwyczaj kabel taki można dokupić przy zakupie robota lub w późniejszym czasie. Robot koszący rozpoznaje obiekty takie jak drzewa, krzewy, a nawet zabawki, dzięki czujnikom zderzenia. Istnieją również roboty, które za pomocą czujników potrafią określić, gdzie kończy się trawnik, i mogą pracować bez ułożonego kabla ograniczającego. Są one jednak zazwyczaj dość drogie.
  • Podobnie jak zwykłe kosiarki, również roboty koszące posiadają różnie rozwiązaną regulację wysokości koszenia. Jeśli konieczna będzie częsta zmiana wysokości koszenia, warto kupić robot z wygodniejszą regulacją elektryczną.
  • Niektóre roboty wyposażone są w funkcję koszenia krawędzi. Można być ona włączana ręcznie, a także programowana w celu regularnego koszenia brzegów trawnika.

Do każdego ogrodu można wybrać odpowiedni robot koszący; uwzględniając powyższe punkty, łatwo określić, jakiego modelu potrzebujemy.

*tekst dzięki uprzejmości www.al-ko.com/pl