Kosiarki o zerowym promieniu skrętu – wydajność, wytrzymałość, komfort*

Dostępne na rynku kosiarki samojezdne różnią się między sobą budową oraz przeznaczeniem. Traktorki ogrodowe z koszem idealnie nadają się do częstego koszenia dużych przydomowych ogrodów, ridery z przednim urządzeniem tnącym są bardziej zwrotne, dlatego świetnie nadają się do koszenia bardziej skomplikowanych powierzchni z nasadzeniem. Jednak jeżeli chodzi o wydajność, komfort pracy oraz niedoścignioną zwrotność tutaj górą są tzw. kosiarki o zerowym promieniu skrętu z języka angielskiego nazywane ZERO TURN lub po spolszczeniu ZERO-SKRĘT. 

Czym jest kosiarka o zerowym promieniu skrętu?


Zero-skręty różnią się od pozostałych traktorków kosiarek, zastosowaniem dwóch niezależnych przekładni hydrostatycznych. Oznacza to, że każdym kołem możemy sterować z osobna za pomocą dźwigni. Jeżeli chcemy jechać do przodu obie dźwignie popychamy do przodu, jeżeli chcemy jechać do tyłu obie dźwignie ciągniemy do tyłu, natomiast jeżeli chcemy skręcić wtedy jedną dźwignie pchamy do przodu, a drugą ciągniemy lekko do tyłu. Opisany system sterowania ułatwia manewrowanie w trudnym terenie, gdzie występuje bardzo dużo przeszkód, które trzeba omijać i kosić trawę wokół nich.

Bardzo ważną zaletą kosiarek o zerowym promieniu skrętu jest nisko położony środek ciężkości co w połączeniu z szerokimi oponami oraz ciężkim układem roboczym w znaczny sposób zwiększa przyczepność i pewność pracy w trudnym terenie.

Niezrównana wydajność koszenia

Wydajność opisywanym kosiarkom zapewnia duża szerokość koszenia oraz prędkość dochodząca w najwyższych modelach do 20 km/h. Oczywiście w zależności od potrzeb użytkownika wśród naszych zero-skrętów występują układy koszące od 107 cm do 182 cm wyposażone w różne systemy koszenia od wyrzutu bocznego, poprzez mielenie trawy do wyrzutu do kosza dodatkowo wspomaganego potężnym wentylatorem. Duża prędkość robocza zapewniana jest w profesjonalnych modelach poprzez  komercyjne przekładnie hydrauliczne firmy Hydro-Gear. W kosiarkach Ferris przystosowanych do pracy w firmach komunalnych zastosowano przekładnie serii ZT-3400 ZT-4400 oraz ZT-5400, natomiast w kosiarkach do użytku amatorskiego bardzo popularne przekładnie serii EZT.

Komfort pracy operatora


Jest wiele elementów, które wyróżniają dostępne w ofercie firmy Cedrus traktorki kosiarki zero-skręt od całej konkurencji. Wszystkie modele kosiarek Ferris z symbolem IS w nazwie oraz Simplicity SZT250 posiadają opatentowany system niezależnego zawieszenia kół, który w znaczny sposób zwiększa komfort pracy operatora podczas koszenia na nierównym terenie. System ten składa się z najwyższej klasy amortyzatorów MONROE oraz wahaczy dzięki, którym operator maszyny nie czuje zmęczenia nawet przy koszeniu z pełną prędkością przez cały dzień. Niezależne zawieszenia zastosowane w traktorkach kosiarkach Ferris wybiera nierówności terenu zmniejszając wibracje przenoszone na maszynę oraz operatora. Rozwiązanie to nie tylko podnosi komfort pracy, co w znacznym stopniu wpływa na wydajność, ale także wydłuża żywotność wszystkich użytkowych elementów kosiarki samojezdnej.

Mocne i niezawodne silniki


Mówiąc o wydajności wspomnieć trzeba, także o silnikach. Tutaj do wyboru mamy silniki diesla i benzynowe, Briggs&Stratton oraz Kawasaki. Traktorki zero-skręty do wykorzystania w dużych ogrodach wyposażone są w silniki benzynowe w zakresie mocy od 20 do 27KM. Kosiarki komunalne wyposażone zostały w profesjonalne silniki diesla w zakresie mocy od 24 do 33KM oraz największe na rynku silniki benzynowe stosowane w kosiarkach o mocach od 23,5KM do 37KM.

Traktorki kosiarki Simplicity - oferta dla klienta indywidualnego


W ofercie firmy Cedrus znaleźć można największy wybór kosiarek traktorków o zerowym promieniu skrętu. Dla klienta indywidualnego, który szuka niezwodnej maszyny, wyposażonej w najwyższej klasy komponenty dostępne są 3 modele zero-skrętów Simplicity:

  • Traktorek Simplicity SZT110 to najmniejsza nasza kosiarka o zerowym promieniu skrętu, wyposażona została  w dwucylindrowy, smarowany ciśnieniowo  silnik Briggs&Stratton o mocy 20KM, układ koszący o szerokości 107cm  oraz przekładnię Hydro-Gear EZT
  • Traktorek Simplicity SZT150 to większy zero-skręt o szerokości roboczej 117cm z 3 nożami, dwucylindrowy silnik ze smarowaniem ciśnieniowym Briggs&Stratton osiąga maksymalnie 22KM. 
  • Traktorek Simplicity SZT250 to kosiarka na pograniczu maszyn amatorskich i profesjonalnych, główną cechą odróżniającą go od wyżej wymienionych modeli jest system niezależnego zawieszenia, poprawiający komfort użytkowania co w znacznym stopniu przekłada się na wydajność. Kosiarkę napędza 27 konny silnik Briggs&Stratton, a rewelacyjne efekty koszenia zapewnia spawany układ tnący wyposażony w 3 noże. Model ten może być dodatkowo wyposażony w kosza na trawę oraz zaślepkę mielącą.

 

Profesjonalne kosiarki Ferris – oferta dla zawodowców


Firmy zajmujące się utrzymaniem zieleni mogą wybierać maszyny z pośród ponad 10 modeli marki Ferris:

 

  • Ferris IS400Z jest najmniejszym profesjonalnym zero-skrętem napędzanym przez 23 konny silnik Briggs&Stratton, zastosowano w nim profesjonalne przekładnie Hydro-Gear serii ZT, oraz system niezależnego zawieszania. Wytrzymały układ koszący o szerokości 122cm w standardzie wyposażony będzie w funkcję wyrzutu bocznego, wyrzutu tylnego oraz mielenia. (dostępny w ofercie na rok 2018)
  • Traktorek Ferris IS700Z został wyposażony w amortyzowane zawieszenia, silnik benzynowy o mocy 27KM z cyklonicznym filtrem powietrza, przekładnie Hydro-Gear ZT3400 oraz aparat koszący o szerokości 132cm
  • Traktorek Ferris IS2100Z może być wyposażony w układ koszący o szerokości 132cm lub 155cm. Obudowa aparatu spawana jest z wielowarstwowej stali. Wszystkie newralgiczne punkty zostały dodatkowo wzmocnione. Urządzenie robocze napędzane jest za pomocą dwóch pasków dzięki czemu w znaczny sposób wydłużamy żywotność układu. Traktorek kosiarka Ferris IS2100Z napędzany jest za pomocą 28 konnego silnika benzynowego Briggs&Stratton EFI z bezpośrednim wtryskiem paliwa zużywając do 25% mniej paliwa w porównaniu z tradycyjnymi silnikami gaźnikowymi. W modelu tym wprowadzono także system OILGUARD dzięki któremu olej w silniku wymieniamy co 500 godzin pracy, rozwiązanie to aż o 60% eliminuje koszty związane z wymianą oleju. Oczywiście jak każda maszyna Ferris z serii IS wyposażona została w system niezależnego zawieszenia z amortyzatorami MONROE z przodu oraz tyłu.
  • Traktorek Ferris IS3200Z to największy dostępny obecnie model kosiarki o zerowym promieniu skrętu. Układ koszący o szerokości 183cm zasilany jest 37 konnym  silnikiem benzynowym Briggs&Stratton BIG BLOCK EFI z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Ta potężna maszyna potrafi skosić do 3ha trawy na godzinę. Zastosowano w niej najwyższy model przekładni hydrostatycznych Hydro-Gear ZT5400. Silnik wyposażony został w system OilGuard oszczędzający do 60% kosztów związanych z wymiana oleju.
  • Traktorek Ferris IS2600Z to maszyna napędzana trzycylindrowym silnikiem diesla o mocy 24KM. Układ roboczy o szerokości 155cm tak jak w modelach IS700Z IS2100Z i IS3200Z wyposażony jest w funkcje mielenia, a po ściągnięciu zaślepki także w funkcje wyrzutu bocznego.

Kosiarki Ferris z koszem


W Polsce wciąż najbardziej popularną metodą koszenia trawy jest zbieranie jej do kosza. Dla wszystkich profesjonalnych użytkowników, którzy muszą zbierać trawę firma Cedrus ma do zaoferowania dwa modele:

 

  • Traktorek Ferris F160 to potężny zero-skręt napędzany silnikiem benzynowym Kawasaki o mocy 23,5KM, wyposażony został w profesjonalne przekładnie ZT400. Układ roboczy o szerokości 132cm w standardzie wyposażony jest w funkcję wyrzutu bocznego, ale jeżeli jest taka potrzeba można zamontować do niego kosz z turbiną napędzającą wyrzut trawy o pojemności 360L. Dodatkowo kosz ten opróżniany jest z pozycji operatora co przyspiesza pracę. 

Traktorek Ferris IS210Z to większa maszyna z możliwością montażu kosza. Zasila ją 25 konny silnik Kawasaki, urządzenie robocze o szerokości 155cm można wyposażyć w kosza z turbiną o pojemności prawie 400L opróżniany z pozycji operatora.

*tekst dzięki uprzejmości www.cedrus.com.pl